Nici PDO (rewitalizujące)
Nici rewitalizujące – jak działają?

Mechanizm działania nici rewitalizujących PDO opiera się na właściwościach silnego, syntetycznego włókna – polidioksanonu, z którego są wykonane. Odkryto mianowicie, że po rozpuszczeniu się w tkankach PDO inicjuje proces neokolagenezy, a więc pobudza je do produkcji kolagenu odpowiadającego za jędrność i elastyczność skóry. Kolagen nie jest jednak jedynym białkiem, którego wydzielanie stymulowane jest dzięki pobudzaniu fibroblastów przez polidioksanon. Również elastyna należy do tej grupy związków i ma swój udział w zapewnieniu elastyczności i sprężystości skóry.

 Wskazania do zabiegu z użyciem nici rewitalizujących
Nici rewitalizujące PDO to metoda stosowana w medycynie estetycznej nie tylko w zabiegach na twarz, ale także na całe ciało w zależności od potrzeb pacjenta i oczywiście wskazań lekarza. W innych partiach niż skóra twarzy, szyi lub dekoltu, nici rewitalizujące PDO znajdują zastosowanie między innymi w: 
 * ujędrnianiu skóry biustu, a także modelowaniu jego kształtu;
 * redukcji rozstępów na biodrach, pośladkach, brzuchu i ramionach oraz niwelowania zwiotczenia skóry w tych partiach ciała; 
* terapii skóry po wyleczeniu otyłości, w szczególności w zwiotczeniu skóry w okolicy brzucha, ramion, nóg i pleców; 
* przypadkach braku uwrażliwienia skóry i tkanki podskórnej, np. po zabiegach liposukcji. 

Zdecydowanie częściej nici rewitalizujące PDO stosuje się w redukcji defektów estetycznych twarzy, szyi i dekoltu. Są one silnymi stymulatorami tkankowymi powodującymi naturalną przebudowę i zagęszczenie skóry w tych okolicach, co daje gwarancję znacznie dłuższego utrzymywania się efektu zabiegu niż w przypadku użycia tradycyjnego wypełniacza. Zastosowanie nici rewitalizujących polecane jest także w przypadku braku możliwości wykorzystania w określonych miejscach toksyny botulinowej – botoxu. Chodzi o takie partie, jak fałd podbródkowy, gładzizna czoła, czy szyja. Dzięki niciom wykonanym z polidioksanonu uzyskuje się naturalny, a zarazem trwały efekt rewitalizacji, wygładzenia i ujędrnienia skóry. 

 W jakich defektach estetycznych twarzy, szyi i dekoltu stosuje się najczęściej nici PDO? 
Są to: 
 * głębokie, wyraźne zmarszczki nosowo-wargowe; 
* pionowe oraz poprzeczne bruzdy na czole; 
* opadające łuki brwiowe, zwiotczała skóra w okolicach skroni; 
* opadające, pokryte bruzdami policzki; 
* podkreślone rowki policzkowo – jarzmowe; 
* zaznaczony fałd podbródkowy; 
* tzw. zmarszczki marionetki biegnące po obu stronach brody od kącików ust; 
* opadający obszar skóry pod żuchwą